Meridiánok

“Már i.e. III. évezredben ismert volt a meridiánrendszer.
“A szúrásos gyógyítás eredete elvész az évezredek homályában. Komolyabb fejlődése az i.e. III. évezredben uralkodó Huang Ti, a “Sárga Császár” nevéhez fűződik.” Az egyik legősibb ránk maradt “orvosi szakkönyv”, a Huang Ti Nei Ching, vagyis a “Sárga Császár Belgyógyászati Könyve”. A könyv második része, a Ling Shu (“Az akupunktúra”)  a szúráspontok fajtáival, az összekötő meridiánvonalak rendszerével, a belső szervekhez való kapcsolódásukkal, a szúrások technikájával és a tűk fajtáival foglalkozik. … Olyan összegző munka ez, melyet mindmáig kiindulási alapként használ a kínai orvostudomány és az azzal foglalkozó világirodalom. …
A meridiánokon “az emberi szervezet működésének valamennyi apró rezdülése visszatükröződik.” /Dr. Simoncsics Péter: Az akupunktúra csodája/

A HKO (Hagyományos Kínai Orvoslás) gyógyító eljárásainak alapkiindulópontja az emberi test energiakeringése; erre épül a diagnózis, a kezelés és az egészségvédelem is. A kineziológia és a fülakupunktúrás addiktológia is dolgozik ezen a rendszeren.

A Qi (csí) fogalma: Szokták életenergiának, szellemnek, pránának nevezni.
A Qi az egész szervezetben meghatározott rendben keringő energia, amely szabályozza a szervezet felépülését, növekedését, fejlődését, védelmezi a testet és létrehozza az egyensúly állapotát. Harmonikus eloszlása és akadálytalan keringése az egészség feltétele. A Qi a meridiánok mentén kering.
A meridiánok egymással összefüggő energiakört alkotnak, a vérkörhöz hasonlóan behálózzák az egész testet. A meridián az erekkel ellentétben nem zárt csatorna, sokkal inkább az energiaáramlás útvonalát jelenti.

A meridiánok csoportosítása:
12 fő meridián + 8 extrameridián, ezeknek a főcsatornák közötti összeköttetés megteremtése és a kiegyensúlyozás a feladatuk.

A meridiánok kapcsolata az 5 elem tana szerint:

A meridiánok elhelyezkedése, lefutása:

FÉM elemhez tartozó meridiánok:
Tüdő meridián
A kulcscsont alatt kezdődik a kar belső, orsócsont felőli oldalán fut le, és a hüvelykujj körömágyának szegletén végződik.  11 pontja van. Energiamaximuma 03-05 óráig tart.
Vastagbél meridián
A mutatóujj körömágyának a hüvelykujj felőli oldalán kezdődik, végig halad az alkar kézháti, orsócsont felőli oldalán, felmegy az arcra és az orr-ajak redőben végződik. 20 pontja van.   Energiamaximuma: 05-07 óráig tart.

Víz elemhez tartozó meridiánok:
Húgyhólyag meridián
A szem belső zugában kezdődik, felfut a fejre, lemegy a tarkóra,
a nyakszirtcsont alsó szélénél két ágra bomlik, így halad végig a háton a gerinccel párhuzamosan. A két ág  a térdhajlatban egyesül, majd a láb hátsó oldalán halad, megkerüli a külső bokát, a lábfej külső élén haladva a kislábujj külső körömágyszögletében végződik. 67 pontja van. Energiamaximuma: 15-17 óráig tart.

Vese meridián
Kezdőpontja a talpon található, majd kilép a lábboltozatra, a belboka mögött és alatt hurkot ír le, a láb belső oldalán felmegy,
innen a hason és a mellkason át a kulcscsontig fut, a kulcscsont alatti árokban végződik. 27 pontja van. Energiamaximuma: 17-19 óráig tart.

Fa elemhez tartozó meridiánok:
– Epehólyag meridián
A szem külső sarkában kezdődik, majd többször irányt váltva végigfut a fejen, a tarkót érintve a vállcsúcsig ereszkedik, majd a mellkas külső oldalán halad le a csípőig, a comb, térd külső oldalán lefut a külbokáig, a 4. lábujj külső körömágyszögleténél végződik.
44 pontja van. Enerigamaximuma: 23-01 óráig tart.

– Máj meridián
A nagylábujj 2. lábujj felőli körömágyától indul, a lábháton keresztül éri el a lábszár belső oldalát, a térd, comb belső felén halad az ágyékig, ahol megkerüli a külső nemi szervet, elhalad a 11. lengőborda alatt, a mellbimbó alatt, a 6. bordaközben végződik.
14 pontja van. Energiamaximuma: 01-03 óráig tart.

Tűz elemhez tartozó meridiánok:
Szív meridián
A hónaljárok közepén kezdődik és a kar tenyér felőli oldalán a kisujj felé halad. A kisujj gyűrűsujj felőli körömágyszögletében végződik. 9 pontja van. Energiamaximuma: 11-13 óráig tart.

Vékonybél meridián
A kisujj külső körömágyszögletében kezdődik, a kar hátsó, feszítő oldalán felfut a vállra, V alakban keresztülhalad a lapockán,    felkanyarodik az arc közepére, majd a fülcsapnál végződik. 19 pontja van. Energiamaximuma: 13-15 óráig tart.

Szívburok meridián
A 3. és 4. borda között (ami bal oldalon a szívburok felett van) a mellkason kezdődik. Ezután felfelé fut, megkerüli a hónaljredőt és akar tenyér felőli oldalán halad, középen, majd a tenyéren át és a középső ujj begyén végződik. 9 pontja van. Energiamaximuma: 19-21 óráig tart.

Hármas melegítő meridián
A gyűrűsujj külső körömágyszögleténél kezdődik, végighalad a kézháton, az alkar és a felkar külső oldalán, eléri a vállat, a nyakon végigfutva a fülkagylót megkerüli, és a szemöldök külső sarkánál végződik. 23 pontja van. Energiamaximuma: 21-23 óráig tart.

Föld elemhez tartozó meridiánok:
Gyomor meridián
A szemgödör alsó peremének közepénél kezdődik. U-alakban kihajló oldalága az állkapocsról felfut a hajhatárig. A másik ága lefut a kulcscsontig, a kulcscsont feletti árokban oldalra fordul, majd a mellbimbó vonalában hosszanti irányban keresztülfut a mellen, a hason a középvonaltól 2 cun-ra halad; a lábon a comb elülső felén ereszkedik  a térd külső oldaláig; a lábszáron a sípcsont külső oldalán fut le; a második lábujj kisujj felőli oldalán végződik. 45 pontja van. Energiamaximuma: 07-09 óráig tart.

Lép- hasnyálmirigy meridián
A nagylábujj körömágyának szélső oldalán kezdődik; a láb belső oldalán megy fel a hasra, a has oldalán fut, majd oldalirányban fel a mellkasra a 2. bordaközig, ahol éles szögben lefelé fordulva a 6. bordaközben, a hónaljvonalon fejeződik be. 21 pontja van. Energiamaximuma: 09-11 óráig tart.

Két extrameridián – amivel gyakran dolgozik a kineziológia:
– Befogadó meridián
A gát területéről indul, a szeméremcsonthoz ér, a test elülső középvonalában halad felfelé a mellkason, nyakon át, az alsó ajak közepén végződik. 24 pontja van.

– Kormányzó meridián
A farkcsont és a végbélnyílás között kezdődik, a gerinc középvonalában fut föl, eléri a fejet, fejtetőt, homlokot, a felső ajakon át a felső fogíny határvonalában, középen végződik. 28 pontja van.