Fermentálás

Adalékmentes, szénsavas frissítő

A fermentált italok mindezeken túl probiotikumok forrása. Az élő mikroorganizmusok segíthetnek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában, ami a jó emésztést segíti elő, étvágyjavító hatása van és hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez. A fermentált italok elősegíthetik bizonyos tápanyagok pl. a B-vitaminok, ásványi anyagok és enzimek jobb felszívódását. A kutatások azt sugallják, hogy a probiotikumok segítenek a stressz és szorongás kezelésében, részben az által, hogy pozitív hatást gyakorolnak az agyra és a hangulatra.

Ezért megfontolandó, hogy be tudjuk-e iktatni az étrendünkbe, ezáltal is biztosítva, hogy egészségesebb, sokféle tápanyagot biztosító legyen.
A fermentálás az egyik legősibb ételkészítési és tartósítási eljárás. Mikroorganizmusokkal történő erjesztés oxigénihányos környezetben.
Szem előtt kell azonban tartani, hogy a fogyasztása bizonyos egészségi állapotokkal nem összeegyeztethető (pl. aktív emésztőrendszeri fekély esetén, Crohn-betegség aktív szakaszában, légúti allergiás időszakban …) Körültekintést igénylő esetekben orvosi konzultáció javasolt!

Hozzávalók:

8dl-es csatos üveg – a túlnyomás miatt
1 maroknyi gyümölcs
1-2 karika gyömbér
1-2 evőkanál cukor
1 csipet só
ásványvíz

A tisztított alapanyagok apróra vágva, a só és cukor kíséretében kerülnek a tiszta üvegbe, amit majdnem színültig töltünk vízzel. Csak egy nagyon pici légrés maradjon az üveg teteje alatt. Légmentes lezárást követően szobahőmérsékleten tartjuk az üveget (az élesztőgombák 24-35 fokban érzik magukat a legjobban). Az üveget nem szabad nyitogatni érlelés közben. Két-három nap után láthatóvá válnak a buborékok. A gyümölcs szénhidráttartalma befolyásolja az erjedés intenzitását. A keletkező gázok felesleges része időnként szisszenő hang kíséretében távoznak a gumigyűrű mentén – fontos a túlnyomás csökkenése az üvegben, ez azáltal is elősegíthető, hogy időnként picit meghúzzuk a gumigyűrűt, ahogy megnyúlik, távozni tud a felesleges gáz.
Negyedik nap leszűrjük a folyadékot és elhelyezzük a hűtőben. A hidegben tovább folytatódik az érés, egy jelentősen lassabb tempóban.
Ha nem elég szénsavas, akkor tegyünk bele 1 teáskanálnyi cukrot és úgy tegyük a hűtőbe. Két nappal később már buborékosabban fogyaszthatjuk.

Ez egy kedvcsináló bejegyzés, további ötletekért, fűszerezési tippekért, elkészítési praktikákért ajánlom Király Ágnes FerMentor oldalát – (fermentor.hu)